Pijawki
Ukąszenie pijawki
Zanim pijawka rozetnie skórę i zacznie ssać krew, najpierw mocno i szczelnie do niej przywiera.Ukąszenie jest bezbolesne, bo między ząbkami znajdują się także gruczoły wydzielające substancję miejscowo znieczulającą skórę. Moment, w którym pijawka przywiera, przypomina raczej łaskotanie. Pasożyty te są bardzo wrażliwe na zapachy, dlatego przed zabiegiem nie zaleca się perfumować, czy palić papierosów.
Podczas zabiegu pijawka przylega szczelnie do skóry zapobiegając przedostawaniu się do organizmu bakterii. Ranka jest chroniona przed przedostaniem się bakterii opatrunkiem jałowym - opatrunku nie należy po żadnym pozorem usuwać, bowiem grozi to zakażeniem. Po zabiegu do 24 godzin z małej rany może wyciekać krew, spowodowane jest to antykoagulacyjnymi właściwościami hirudyny zawartej w ślinie pijawki lekarskiej. Mogą również występować zaczerwienienia skóry lub pieczenie wokół rany, ustępujące po kilku dniach. Ran nie należy rozdrapywać, należy je przetrzeć spirytusem lub zastosować maść zapobiegającą swędzeniu. Jeśli zaobserwuje się nieprawidłowości w procesie gojenia ran należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg hirudoterapii.
W czasie przyssania pijawki zachodzą dwa procesy: z jednej strony, następuje upust krwii; z drugiej, pijawka lekarska uwalnia do krwiobiegu wiele substancji, w szczególności hirudynę zapobiegającą powstawaniu skrzepów. Pijawka potrafi wyssać pięć razy więcej pokarmu, niż sama waży.Wskazane jest żeby po zabiegu wypłynęło z ranki, tyle krwii do opatrunku, ile pijawka wypiła podczas zabiegu. Inne substancje produkowane przez organizm tego pasożyta hamują rozmnażanie się bakterii, rozszerzają naczynia krwionośne i miejscowo znieczulają skórę (dlatego ukąszenie pijawki jest bezbolesne).